Pustynia Błędowska – wycieczka z psem
Pustynia Błędowska jest największym obszarem w Polsce wypełnionym lotnym piaskiem. Jej powierzchnia to 33 kilometry kwadratowe! Brzmi jak idealne miejsce na wycieczkę z psem. Polską Saharę po prostu trzeba zobaczyć.
O powstaniu pustyni głosi legenda iż powstała w wyniku zasypania przez diabły piaskiem z Bałtyku. Dlaczego to zrobiły? Żyły pod kopalnią z której wydobywano srebro i cynk. Górnicy bardzo hałasowali podczas swojej pracy co doprowadzało je do szału. Dodatkowo podkradali im ich srebro! Diabeł pojechał nad morze po piasek, lecz gdy wracał zahaczył workiem o wieżę kościoła kluczewskiego i tak piasek zamiast trafić do kopalni rozsypał się po okolicy.
Teren służył jako poligon wojskowy podczas I i II wojny światowej. Przez zmiany klimatyczne pustynia zarasta, na szczęście dzięki ostatnim pracom udało się przywrócić sporą część do pierwotnego stanu.
Gdzie to jest?
Pustynia znajduje się w województwie małopolskim na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Od południa otoczona jest sporym lasem. Ma ok. 10 km długości i 4 km szerokość. Zobacz na mapie – Pustynia Błędowska.
Szlaki i punkty widokowe
Najbardziej popularny jest Szlak Pustynny PTTK – żółty, który przebiega przez okoliczne lasy i pustynię. Mamy też spoko punktów widokowych. Najważniejszy: Czubatka 382 m n.p.m z którego widać prawie całą pustynię. Na miejscu zobaczycie ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej i wieżę obserwacyjną Nadleśnictwa Olkusz.
Dąbrówka w Chechle 355 m n.p.m z bunkrem jako punkt dowodzenia polskich wojsk podczas II wojny świtatowej.
Co nam wolno na pustyni?
Na terenie Pustyni Błędowskiej obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, quadami oraz motocyklami. Dobrze jest sprawdzić przed wycieczką czy aktualnie nie ma zakazu wstępu na piasek. Do 2014 roku były prowadzone wycinki drzew oraz działania saperskie i nie wolno było poruszać się po całym terenie.
My razem z pieskami poruszaliśmy się ścieżkami dydaktycznymi, jest gdzie spacerować! Znajdziecie sporo miejsc gdzie pies będzie mógł pobiegać. Na pustynię weszliśmy tylko do punktu widokowego. Pamiętajcie, że w upalne dni piasek może okazać się zbyt gorący dla psich łap! Zwiedzanie pustyni jest możliwe przez cały rok.